piątek, 4 października 2013

Dieta dla pieknej skóry, włosów i paznokci


Każda z nas pragnie być piękna. Mieć zdrowe, lśniące oraz gęste włosy, piękną skórę oraz mocne paznokcie. Aby to osiągnąć często używamy drogich kosmetyków, które często nie przynoszą pożądanych efektów. Zalecam skupienie się na diecie zawierającej odpowiednie aminokwasy, minerały i witaminy, które poprawią wygląd Twoich włosów, skóry i paznokci. W takim razie co jeść?

Poniżej znajduje się lista składników odżywczych, które korzystnie wpłyną na kondycję Twoich włosów oraz paznokci:


Witamina B1


Niedobór tej witaminy może występować u osób nadużywających alkohol, u osób w podeszłym wieku oraz u kobiet w ciąży i karmiących. Na niedobory narażone są też osoby cierpiące na różne choroby oraz, znajdujące się w sytuacjach stresowych lub po operacjach.

Witamina B1 występuje w wielu produktach choć przeważnie w małych ilościach. Część jest też syntezowana przez florę jelitową. Najważniejszym źródłem są produkty zbożowe, mięso, wędliny oraz nasiona roślin strączkowych. Dzienne zapotrzebowanie dla dorosłych to 1,7 – 1,8 mg. Tyle witaminy występuje w:

Witamina B2


Niską zawartość tej witaminy stwierdza się u osób nadużywających alkoholu, kobiet w ciąży, nastolatek, dzieci i młodzieży, osób starszych oraz diabetyków. Objawami niedoboru jest łuszczenie się i pękanie warg, zmiany zapalne skóry, wypadanie włosów oraz kruchość paznokci.
Witamina B2 jest szeroko rozpowszechniona zarówno w świecie roślinnym jak i zwierzęcym. Głównym jej źródłem są mleko i produkty mleczne, jajka oraz produkty zbożowe. Dzienne zapotrzebowanie dla dorosłych to 1,6 – 2,4 mg. Tyle witaminy występuje w:


Witamina H


Niedobór witaminy H objawia się spadkiem apetytu, łuszczeniem się skóry, wypadaniem włosów oraz znużeniem.

Witamina H występuje głównie w mleku, warzywach, mięsie oraz drożdżach. Dzienne zapotrzebowanie dla dorosłych to 50 – 100mcg. Tyle witaminy występuje w:Witamina A

Niedobór witaminy A powoduje suchość skóry, nieprawidłowe rogowacenie naskórka, pogorszenie się wzroku.

Witamina A występuje głównie w warzywach i owocach o pomarańczowym i czerwonym zabarwieniu jak i rybim tłuszczu, produktach mlecznych oraz wątróbce. Dzienne zapotrzebowanie dla dorosłych to 600 - 700mcg. Tyle witaminy występuje w:


Miedź


Niedobór miedzi jest niedokrwistość, pękanie naczyń krwionośnych, łamliwość kości, brak pigmentacji skóry, zahamowanie wzrostu włosów i paznokci. Im mniej spożywamy produktów bogatych w ten pierwiastek tym bardziej nasze włosy są narażone na szkodliwe czynniki środowiska.

Występuje głównie w orzechach, roślinach strączkowych, wątróbce, kaszy gryczanej oraz produktach pełnoziarnistych. Dzienne zapotrzebowanie dla dorosłych to 2- 2,5mg. Tyle witaminy występuje w:CynkChroni nas przed szkodliwym działaniem środowiska, chroni przed wolnymi rodnikami. Objawami deficytu cynku są łuszczycopodobne zmiany skórne, wypadanie włosów, zaburzenia smaku oraz spadek odporności. Grupami ryzyka SA przede wszystkim dzieci, kobiety w ciąży i karmiące wegetarianie oraz alkoholicy.

Występuje w mięsie, wątrobie, serach podpuszczkowych, grochu oraz orzechach. Dzienne zapotrzebowanie dla dorosłych to 13- 16mg. Tyle witaminy występuje w:


5 komentarzy:

 1. Świetny wpis. Właśnie tego szukałem.Widać, że dużo wartości odżywczych mają orzechy. Zresztą pisałem na swoim blogu o diecie orzechowej

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry wpis. Ale naprawdę ciężko zdrowo się odżywiać, mimo starań czasami muszę wspomagać się suplementami. Przetestowałam kilka preparatów, od dłuższego czasu stosuje skrzypolen z biotyną, widać pierwsze efekty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Powinna być jeszcze przedstawiona witamina D3, która w procesie odżywiania jest bardzo ważna, wręcz niezbędna. Nie zapominamy też o zbilansowaniu diety. Trzeba dbać o to cały czas.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja prócz tego wszystkiego, suplemenduję wit.D3 razem z K2 i muszę powiedzieć, że taka w kropelkach też super działa na cerę i włosy!
  P.s. Jak można się z TB skontaktować mailowo? możesz napisać do mnie? aneta@jestemfit.pl
  Chciałam Ci napisać @, ale nie mogę znaleźć info.

  OdpowiedzUsuń
 5. Do tych porad poleciłbym wdrożyć do diety soki owocowo-warzywne. Piję codziennie soki które sam wyciskam wg. porad https://www.terapiasokami.pl/gdzie-szukac-witamin. Poprawiło mi się zdrowie , kondycja włosów, paznokci i skóry. Poza tym mam więcej energii.

  OdpowiedzUsuń