czwartek, 8 sierpnia 2013

Wpływ diety na trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy jest częstą chorobą skóry, pojawiającą się w wieku dojrzewania (80% populacji młodzieży) ale też często występuje nadal w dorosłym życiu (3%). Charakteryzuje się zmianami łojotokowymi, zaskórnikami, pryszczami co w następstwie prowadzi do powstania nieestetycznych blizn. Najczęściej występuje na twarzy oraz w okolicach górnej klatki piersiowej i pleców. Powstaje przez nadmierne wytwarzanie łoju i zwiększone rogowacenie gruczołów łojowych skórnych. Warstwy zrogowaciałego naskórka zapychają gruczoł łojowy. W takim przypadku bakterie pospolicie występujące na skórze namnażają się oraz wywołują procesy zapalne. Pryszcze stają się wtedy czerwone wypukłe i bolesne, goją się bardzo wolno i często zostawiają blizny. W okresie dojrzewania najczęściej spowodowany jest przez zwiększone wydzielanie testosteronu, niezależnie od płci. W większości przypadków trądzik zanika wraz z wiekiem, chociaż tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć jak długo on potrwa. Naukowcy cały czas badają przyczyny powstawania tych zmian skórnych. Do czynników wywołujących trądzik zaliczane są między innymi zmiany hormonalne (cykle miesiączkowe, okres dojrzewania), genetyka oraz choroby (zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga). Trądzikowe zmiany zapalne są uwarunkowane również przez czynniki środowiskowe i dietetyczne. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Pensylwania w 1975 roku porównywały występowanie trądziku młodzieńczego w różnych rejonach świata. Okazało się, że zachodnie kraje, bardziej rozwinięte i uprzemysłowione posiadają większy odsetek ludzi młodych cierpiących na tę przypadłość (79-95%). Zachodnia dieta często obfituje w produkty bogate w cukry proste, wysoko przetworzone. Spożywanie nadmiernej ilości cukrów prostych może powodować hiperinsulinomię a taki stan predysponuje do zwiększenia zmian trądzikowych. Dieta bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym prowadzi do wzrostu stężenia insuliny i późniejszego wzrostu insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1).  IGF-1 wykazuje duże podobieństwo do insuliny i przyczynia się do wzrostu komórek ludzkich. IGF-1 sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych, powoduje nadmierne rogowacenie naskórka. Ponadto IGF-1 stymuluje lipogenezę gruczołów łojowych i androgenów, które zwiększają ilość wydzielanego łoju. Dodatkowo, zmiany w składzie łoju mogło być związane z utratą masy ciała pacjentów. Spożycie mleka jest również związane ze wzrostem IGF-1 i udział w patogenezie trądziku. Należy pamiętać, że mleko zawiera szereg innych hormonów (estrogeny, progesteron), które również przyczyniają się do zmian skórnych.  Oprócz tego wykazano, że dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe również sprzyja nadmiernej produkcji łoju. Dlatego warto je zamienić na jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe.

Poniżej przedstawiam zalecenia, które po zastosowaniu zmniejszą zmiany trądzikowe.

  • Zrezygnuj z białego pieczywa na rzecz pełnoziarnistego (uważaj też by nie objadać się chlebem. 2-3 kromki na śniadanie lub kolację)
  • Makaron, ryż lub ziemniaki jedz w mniejszych ilościach do posiłku (szklanka wystarczy, lub 3 małe ziemniaki) lub zamień je na pełnoziarniste makarony, brązowy ryż czy kaszę gryczaną. Tutaj również uważaj by nie przesadzać.
  • Unikaj słodyczy: cukierków, batoników, mlecznych i białych czekolad, pieczywa cukierniczego, tortów, lodów na bazie śmietany
  • Pij wodę, herbatę z bratka, soki warzywne. Natomiast zrezygnuj z soków owocowych i napoi gazowanych oraz mleka.
  • W ciągu dnia jako przekąskę zjedz sobie garść orzechów, jogurt naturalny lub owoce (truskawki, ananasy świeże, jabłka, brzoskwinie, morele, nektarynki).
  • Zrezygnuj z tłuszczu typu masło, smalec, słonina. Używaj oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, lnianego.
  • Jedz chude mięso np. kurczaka, indyka oraz ryby i owoce morza.
  • Aby uzupełnić wapń w organizmie jedz jogurt naturalne, twarogi, sery żółte, sery pleśniowe, sardynki, migdały.
  • Witaminy, na które trzeba zwrócić uwagę to witamina A E C oraz te z grupy B. Nie zapomnij o tym by znalazły się w Twojej codziennej diecie.
  • Widząc fast food omijaj go  szerokim łukiem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz